top of page
חיפוש
  • sigal916

צעיף עם סיפור: אהבת נשים בציורי אנרי טולוז לוטראק, המיטה (Le Lit) , שתי החברות (Les deux amies).

עודכן: 2 באוג׳ 2021


המיטה (Le Lit) 1892


אנרי טולוז לוטראק ( 1864 – 1901 ) הוא צייר ומעצב כרזות הידוע כמתעד חיי הלילה של פריז ובפרט את רובע מונמארטר הבוהמייני, על הקרקסים, מועדוני הלילה, הרקדניות ובתי הזונות ("סלונים") שפעלו בתקופת הזוהר של הרובע שבשל חיוניותו היווה אבן שואבת לאמנים הידועים של התקופה: רנואר, מאטיס, אדגר דגה ועוד רבים אחרים.

טולוז לוטראק נולד למשפחה בעלת יחוס ורכוש רב. אביו ואמו הם בני דודים שנישאו על מנת לשמר את עושרם ורכושם. כתוצאה מנישואי קרובים אלו אנרי נולד עם פרכת שגרמה לשבירת שני רגליו בנעוריו ולעצירת התפתחותם – כך שחלקו העליון התפתח כרגיל ורגליו נותרו קצרות מה שהקנה לו חזות גרוטסקית שהשפיעה ללא ספק על מסלול חייו ועל האמנות שלו.


טולוז לוטראק היה צייר פורה מאוד ועסק הן בציור נושאים ואפיזודות בחיי הלילה של פריז והן בעיצוב וציור כרזות (לִיתוֹגְרַפְיָות) ששימשו לפרסום וקידום מכירות. כגון הכרזה המפורסמת עבור אריסטיד ברואן מתיאטרון לז אמבסאדר בפריז מ- 1892 או הכרזה הידועה לא פחות "Reine de Joie " מאותה שנה שמטרתה קידום מכירת ספר פורנוגרפי זול מאת סופר נשכח. עיצובי כרזות אלו נחשבים לשיא אמנותי בסוגה זו והרישומים המוקדמים עבורם וכל מה שקשור אליהם נחשבים לפריטי אספנות יקרי ערך.


צעיף אנרי טולוז לוטראק - 100% משי טבעי 105X105 ס"מ

לרכישת הצעיף לחץ על התמונה


על אף גילו הצעיר (נפטר בגיל 37) ועל אף תמיכתה הנמרצת של אמו, ,מצבו הגופני והנפשי של טולוז לוטראק הלך והתדרדר, טולוז לוטראק התמכר בצורה קשה לאלכהול ומספרים שרכש מקל הליכה חלול שאותו מילא בליקר- מחשש שיחסר. כמו כן חלה בעגבת שממנה נדבק ממגעיו עם פרוצות באותם "סלונים" בהם בילה.

אעפ"י שהרבה לתאר את חיי הלילה הזוהרים של פריז, הרושם שמותירים ציוריו אינו רושם זוהר ושמח, הבעות הפנים בציוריו אטומות ומרוחקות ואינם מביעים שמחה או עצב והשפלה, אפילו לא כשהוא מצייר את היצאניות בשעת ה"בדיקה הרפואית" בסלון בו הן עובדות The Medical Inspection 1894)). הדמויות נראות כעוסקות בענייניהן, כאילו על מנת להדגיש ש"הזוהר" הזה של רובע מונמארטר הבוהמייני הוא מקום עבודתן וחייהם היומיומי של דמויות אלו.

צעיף אנרי טולוז לוטראק - 100% משי טבעי 105X105 ס"מ

לרכישת הצעיף לחץ על התמונה


ציורים יוצאי דופן מבחינה זו הם קבוצה מצומצמת של ציורים שצייר בשנים 1892-1895 בבית הסגור – בורדל – סלון – בית בושת ברחוב d'Ambroise [fr] בפריז, כחלק מסדרת של 16 ציורים שהוזמן לצייר עבור בית הבושת. התמונות הללו: המיטה (Le Lit 1892 ) סדרה של 4 תמונות, הספה ( Le Sofa, 1895), שתי החברות Les deux amies 1894)) מתארות סצנה של שתי נשים, יצאניות מין הסתם, השוכבות באותה מיטה (ספה). בציור אחד הן ישנות ובאחרים הן מתנשקות בלהט או נוגעות זו בזו בעדינות. בחלק מהציורים הן מתחת לשמיכה המכסה את כל גופן חוץ מפניהן המוארות ובאחרים הבנות חצי ערומות ואף ערומות לחלוטין, תמונות אלו מצליחות להביע אינטימיות, רוך, רוגע ושלווה באמצעות האור הנח על פני הדמויות, מנח הגוף של הבנות וההבעה הרכה של פניהן, אין כל ספק שכעובדות בתי בושת הבנות הללו מצליחות להסיר את מסיכת נערת הליווי המינית הזוהרת ולזכות ברגעים מועטים של עדנה רק זו בחברתה של זו .


צעיף אנרי טולוז לוטראק - 100% משי טבעי 105X105 ס"מ

לרכישת הצעיף לחץ על התמונה


טולוז לוטראק "מצא את עצמו בבית" בחברת היצאניות מושא ציוריו ועפ"י הנינוחות המשתקפת מסדרת ציורים זו, גם היצאניות קיבלו אותו כבן בית ולא כעוד גבר-לקוח-מציצן. מין הסתם נכותו החמורה, מראהו הגרוטסקי, האלכוהוליזם והעגבת שמהם סבל "עזרו" לצמצם את פער המעמדות בינם לבינו. הציורים מלאי חמלה ונעדרים כל היבט של מציצנות או סנסציה על אף שמדובר ביחסים אינטימים לסבים בין נשים שעיקר תפארתן ותפארת הסלון בו עבדו היה בכישרונן לענג גברים.

כהערכה ליצירתו של אנרי טולוז לוטראק sandspresent.com עיצבו צעיף משי יוקרתי ובו הדפסי מיטב ציוריו: "שתי החברות", "המיטה", "הבדיקה הרפואית", " Reine de Joie" ועוד. צעיף זה הוא חלק מסדרת צעיפים המעוצבים בהדפס עבודתם של ציירים מפורסמים : פול גוגן, גוסטב קלימט, ועוד צעיף המוקדש לדמותה ועבודתה של המשוררת הלסבית הידועה "סאפפו".

1,953 צפיות0 תגובות
bottom of page